Cellulit (skórka pomarańczowa) powstaje wtedy, gdy pod skórą gromadzi się zbyt dużo wody lub tłuszczu. Istnieją dwa rodzaje cellulitu: wody (twardy) i tłuszczowy (miękki). Jak działają fale radiowe na cellulit i rozstępy? O tym więcej w dzisiejszym wpisie.
Cellulit wodny jest spowodowany nadmiernym gromadzeniem wody i toksyn w tkankach. W konsekwencji następuje rozrost i nierównomierne rozmieszczenie lipidów w tkance tłuszczowej podskórnej. Natomiast cellulit tłuszczowy jest to rozrost komórek tłuszczowych, w wyniku czego powstają grudki, które uciskają na naczynka, co utrudnia usuwanie wody i toksyn z tkanek.
Fale radiowe na cellulit, czyli promieniowanie elektromagnetyczne absorbowane jest w znacznym stopniu właśnie w podskórnej tkance tłuszczowej – gdzie mieści się winowajca pomarańczowej skórki, ale także w mięśniach, płynach ustrojowych i narządach miąższowych, gdzie wytwarzane jest ciepło. Szybkość wytarzania ciepła w komórkach nie jest jednakowa. Najsilniej podgrzaniu ulega komórka tłuszczowa, a słabiej mięśniowa.
Sposobem, by zapanować nad cellulitem jest stymulowanie komórek do spalania zapasów tkanki tłuszczowej, co przyspiesza zabieg fal radiowych.
W zabiegu falami radiowymi, w adipocytach zachodzi proces selektywnej termolipolizy (czyli rozpadu trójglicerydów, na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol), rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich utlenowania, co przyspiesza proces metabolizmu komórek. Sam proces podgrzania tkanek o 1 stopień, powoduje przyspieszenie przemiany materii o 3,6%. Wzrost temperatury wpływa także na rozluźnienie mięśni i usprawnienie ich skurczu.
Reasumując zastosowanie RF – fal radiowych – przyczynia się do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, zmniejszenia problemów związanych z cellulitem, oraz modelowania sylwetki w zabiegach na ciało.
Ciepło powstałe podczas zabiegu RF wpływa także na wzmożoną pracę komórek skóry właściwej odpowiedzialnej za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli za napięcie, jędrność i nawilżenie skóry. Reorganizacja włókien kolagenowych, nowe włókna kolagenu i elastyny oraz obkurczenie tkanki łącznej wpływają na zmniejszenie widoczności rozstępów, co przy świeżych zmianach zauważalne jest natychmiastowo.
Łączenie zabiegów wzmacnia i przyspiesza ich efekty. Dodatkowa stymulacja mięśni prądami TENS obecnymi w żelazku antycellulitowym oraz obecność chromoterapii, aktywującej syntezę kolagenu, działa regeneracyjne na komórki, wspomagając nie tylko walkę z cellulitem, ale również walkę z rozstępami.