Woda pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, jest również głównym składnikiem organizmu i może stanowić 45-75% masy ciała. Bez wody organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Zawartość wody w organizmie człowieka musi być utrzymywana na stałym poziomie, dlatego tak ważne jest codzienne odpowiednie nawodnienie organizmu.
Jak już wcześniej wspomniano, podstawową rolą wody jest jej funkcja budulcowa. Ponadto:
Na podstawie norm opublikowanych przez Europejską Agencję do spraw Bezpieczeństwa Żywności zaleca się najogólniej, aby osoby dorosłe dostarczały średnio 2 – 2.5 l płynów na dobę. Jest to niezbędne minimum zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Jednak na nasze codzienne zapotrzebowanie na wodę może wpływać wiele czynników, m.in.:
Wraz ze zwiększeniem aktywności fizycznej czy też zmianą diety nasz organizm wymaga dostarczenia większej ilości płynów, aby sprawnie wydalić szkodliwe metabolity. Utrata wody odbywa się codziennie nie tylko podczas wysiłku i pocenia się, ale także na skutek wydalania moczu i w procesie oddychania. Niedostarczenie odpowiedniej ilości płynów prowadzi do odwodnienia.
Odwodnienie organizmu jest stanem bardzo niepożądanym dla człowieka. Upośledza sprawne funkcjonowanie, spowalnia spalanie tłuszczu, kumuluje i zwiększa stężenie toksyn w organizmie.
Pierwsze objawy odwodnienia organizmu mogą wystąpić już przy 2-3% niedoborze płynów i zaliczyć można do nich bóle głowy, uczucie zmęczenia, spadek koncentracji, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia. Należy pamiętać, że zwiększona utrata płynów (powyżej 15%) jest bardzo niebezpieczna i prowadzi do śmierci.
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrego samopoczucia oraz pięknego wyglądu. Nawet niewielkie ubytki płynów w organizmie mają negatywny wpływ na wygląd: skóra staje się mniej elastyczna, pojawiają się zmarszczki, tworzy się cellulit.
Prawidłowe nawodnienie organizmu to proces ciągły, spożycie odpowiedniej ilości płynów powinno być rozłożone w czasie. Wypicie na raz dużej ilości wody może spowodować przeciążenie nerek oraz bardzo szybkie wydalenie wody z organizmu. Niezbędne jest regularne spożywanie wody w niewielkich ilościach. Uczucie pragnienia jest pierwszym z symptomów nadmiernej utraty płynów. Pij wodę regularnie!