Skąd bierze się cellulit i jakie są etapy jego powstawania? - Boczki na bok

Skąd bierze się cellulit i jakie są etapy jego powstawania?

karboksyterapia
Karboksyterapia w walce z cieniami pod oczami – jakie daje efekty?
maj 7, 2021
Regulamin salonów Boczki na bok
lipiec 1, 2021
Show all
Skąd bierze się cellulit i jakie są etapy jego powstawania?
skąd się bierze cellulit

W dzisiejszych czasach prawie każda kobieta zmaga się z cellulitem. Dla wielu jest to powód do kompleksów. Jednak skąd bierze się cellulit? Dlaczego kobietom towarzyszy częściej niż mężczyznom oraz jakie są fazy powstawania? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Cellulit dotyka większość kobiet stanowiąc problem estetyczny.

Występuje zazwyczaj w okolicy ud, pośladków, brzucha i ramion, wyglądem przypominając „skórkę pomarańczy”.

Pojawia się w momencie, gdy tkanka tłuszczowa wywiera nacisk na ułożone pionowo komórki tkanki łącznej, prowadząc do pojawienia się zbitej formy tkanki tłuszczowej, która zewnętrznie ukazuje nam się właśnie jako pomarańczowa skórka.

Dlaczego u kobiet jest to częstsze zjawisko?

Kobiety mają dużo wyższy poziom estrogenów niż mężczyźni. Estrogeny są odpowiedzialne za strukturę i sprężystość tkanki łącznej, której włókna u kobiet ułożone są równolegle – skóra jest bardziej elastyczna i rozciągliwa. Takie rozmieszczenie włókien nie stanowi wystarczającego podparcia dla komórek tłuszczowych, które zbijają się w grudki i przesuwają się między włóknami, które zmieniają swój kształt, twardnieją oraz tracą elastyczność.  Mężczyźni natomiast  posiadają włókna kolagenowe i elastynowe ułożone w siatkę, która podtrzymuje komórki tłuszczowe i naczynia krwionośne.

Powstawaniu cellulitu sprzyja:

  • przetworzona dieta,
  • nadmiar spożywanych kalorii,
  • brak ruchu,
  • chodzenie na wysokich obcasach,
  • długie i bardzo ciepłe kąpiele,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Rozróżniane są trzy rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny (twardy) – spotyka przede wszystkim osoby szczupłe, spowodowany jest nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy w tkankach, co prowadzi do zatrzymania się w nich wody.
  • Cellulit tłuszczowy (miękki) – dotyczy osób z nadwagą. Gdy tyjemy, pod skórą odkłada się tłuszcz i cellulit wodny zmienia się w cellulit tłuszczowy.
  • Cellulit cyrkulacyjny – połączenie cellulitu tłuszczowego oraz wodnego.

Poznaj 4 etapy powstawania cellulitu:

Etap 1

W początkowej fazie cellulit nie jest widoczny gołym okiem. Po ściśnięciu fałdy skóry są zauważalne delikatne bruzdy. Rozpoczyna się proces niszczenia drobnych naczyń krwionośnych, przestają one funkcjonować prawidłowo, przez co skóra staje się słabiej odżywiona i dotleniona. Limfa zbiera się pomiędzy tkankami, a komórki tłuszczowe rosną i łączą się w niewielkie grupy.

 

Etap 2

Na tym etapie pojawiają się widoczne zagłębienia po ściśnięciu fałdu skóry, widoczny objaw „skórki pomarańczowej”. Skóra jest mocniej obrzęknięta niż w pierwszym etapie. Zaczynają gromadzić się komórki tłuszczowe i wzrasta ilość włókien kolagenowych. Pojawiają się pęknięcia naczynek krwionośnych.. W przestrzeni międzykomórkowej znajduje się coraz więcej limfy, a długotrwały obrzęk przyczynia się do powstania zmian w tkance łącznej wokół komórek tłuszczowych. Zaburzony zostaje także przepływ krwi.

 

Etap 3

Cellulit jest już widoczny gołym okiem, skóra przybiera postać „skórki pomarańczowej”, podczas ucisku może pojawić się ból. W tkance tłuszczowej zaczynają pojawiać się grudki i drobne guzki. Podczas napinania mięśni, w pozycji stojącej, pojawiają się zagłębienia na skórze.  Włókna kolagenowe i elastynowe stają się coraz grubsze i zaczynają otaczać naczynka krwionośne. Niektóre części tkanki podskórnej ulegają zwłóknieniu, nasilają się także zaburzenia krążenia.

 

Etap 4

Widoczne guzki i grudki stworzone z nagromadzenia komórek tłuszczowych są większe niż w etapie 2, są poprzedzielane tkanką włóknistą i są widoczne nawet w spoczynku. Podczas nacisku można odczuwać ból. Objawom mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, komórek tłuszczowych oraz tkanki łącznej.

 

Cellulit pojawia się zarówno u kobiet z nadwagą jak i tych szczupłych, u osób młodych i starszych. Dlatego nie ma reguły u kogo występuje, a u kogo nie. Jednak są sposoby by zredukować widoczność cellulitu. Świetnie sprawdzi się między innymi Żelazko Antycellulitowe,  zabieg Endermologia LPG Alliance samodzielnie lub w połączeniu z Storz Medical (Nowość w naszym salonie!), Karboksyterapia.

Do zobaczenia w Boczki na bok. Wspólnie zwalczymy cellulit 🙂

//]]>